Stanowisko Index Copernicus wobec nieuczciwej polityki indeksacji czasopism obowiązującej w bazie DOAJ

w Uncategorised

Niniejszym wyrażamy nasz sprzeciw wobec przyjętej przez właścicieli bazy DOAJ (Directory of Open Access Journals) nieuczciwej polityki indeksacji czasopism polegającej na dyskryminacji tytułów indeksowanych w bazie ICI Journals Master List prowadzonej przez zespół Index Copernicus. Praktyka podejmowana przez DOAJ prowadzi do monopolizacji rynku, godzi w wartości wolności i równości. Taki stan rzeczy uznajemy za krzywdzący przede wszystkim przedstawicieli czasopism naukowych, którzy co roku poddają swoją działalność wieloparametrycznej weryfikacji w bazie ICI.

Zgodnie z polityką przyjętą przez DOAJ czasopisma nie mogą publikować informacji o parametrach bibliometrycznych, które nie zostały wyliczone przez oficjalne krajowe listy akredytacyjne oraz takie podmioty jak Clarivate, Scopus, Google Scholar, Altmetric, Crossref, które to uznaje za jedyne rzetelne, powszechnie przyjęte wskaźniki. Źródło: https://doaj.org/apply/guide/; data dostępu: 02.04.2025).

Wierzymy, że wyłączenie z tej listy wskaźnika ICV wyliczanego przez zespół ewaluacji czasopism Index Copernicus wynika z nieznajomości faktów co do natury bazy ICI Journals Master List przez właścicieli bazy DOAJ. Poniżej kilka takich faktów.

 

Wskaźnik ICV (Index Copernicus Value) wyliczany dla czasopism zaindeksowanych w bazie ICI Journals Master List jest powszechnie przyjętym parametrem oceny czasopism. Podkreślić należy, że jest to (jedyny funkcjonujący na rynku baz bibliometrycznych) wskaźnik parametryczny, a nie wskaźnik cytowań. Historia funkcjonowania wskaźnika ICV sięga 2012 roku. Od tego czasu, co roku, do procesu oceny zgłasza się kilka tysięcy czasopism z ponad 80 krajów. Parametryzacja w bazie ICI przeprowadzana jest na podstawie rzetelnej, autorskiej metodyki, opartej obecnie na 41 kryteriach. Na podanej stronie dostępny jest raport z ewaluacji czasopism przeprowadzonej w roku 2024.

***

Prowadzona przez Index Copernicus baza wskazana została jako najpopularniejsze miejsce, w którym indeksują się polskie czasopisma naukowe. Informacja ta pochodzi z publikacji zwanej Białą Księgą – Raportu na temat rynku wydawnictw naukowych w Polsce w 2022 roku (s. 39-40). Przedstawione w raporcie dane i wnioski zostały zaprezentowane podczas I oraz II Ogólnopolskiej Konferencji Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP.

Dane zgromadzone przez Index Copernicus w roku 2023 posłużyły do przygotowania kolejnej edycji publikacji – Białej Księgi – Raportu na temat rynku wydawnictw naukowych w Polsce w 2023 roku (s. 29-58). Biała Księga wydawana jest przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego na zlecenie Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

***

Choćby powyższe okoliczności, historia funkcjonowania oraz osiągnięcia Index Copernicus świadczą o rzetelności, transparentności i celowości działalności bazy ICI Journals Master List. Wyrażamy nadzieję na przeprowadzenie przez właścicieli bazy DOAJ rzetelnej analizy specyfiki bazy ICI oraz rezultatu indeksacji czasopisma – wskaźnika parametrycznego Index Copernicus Value (ICV).