Raport z ewaluacji czasopism w bazie ICI Journals Master List za rok 2023
- przez Ewelina Pyrka
-
w Aktualności

Uprzejmie informujemy, że proces indeksacji czasopism w bazie ICI Journals Master List za rok 2023 został zakończony. Zgodnie z obowiązującą metodyką czasopisma ocenione zostały w 41 parametrach. Poniżej prezentujemy kilka statystyk z głównych obszarów funkcjonalnych czasopism składających się na ocenę ICV, tj. standardy, stabilność, digitalizacja oraz umiędzynarodowienie. Raport prezentuje dane wg. stanu na dzień 4.04.2025.
***
Czasopisma aplikujące o indeksację
Do indeksacji zgłoszonych zostało 4 966 czasopism z 85 krajów. Najwięcej czasopism pochodzi z Polski, Ukrainy i Indii. W tabeli zaprezentowano 15 krajów o największej liczności zgłoszonych do indeksacji czasopism.
Spośród czasopism zgłoszonych do oceny najwięcej periodyków reprezentuje nauki społeczne (bez wskazania konkretnej specjalizacji) a najmniej neuronaukę*.
*W bazie ICI Journals Master List obowiązuje autorska klasyfikacja obszarów nauki. Przedstawiciele czasopism mają możliwość wybrania obszaru wiodącego oraz uzupełniających, w tym ogólnego (jak np. nauki społeczne) oraz szczegółowego (jak np. biznes, zarządzanie i rachunkowość).
Spośród zgłoszonych czasopism zaindeksowanych zostało 84% (4 148 tytułów). Spośród 818 czasopism niezaindeksowanych:
• 203 czasopism nie spełniło kryteriów indeksacji opisanych w procedurze oceny (w tym przede wszystkim przez opublikowanie niewystarczającej liczby artykułów naukowych w roku podlegającym ocenie);
• 615 czasopism otrzymało odmowę indeksacji (za zdeklarowanie fałszywych informacji w ankiecie ewaluacyjnej lub brak możliwości potwierdzenia świadczenia rzetelnych usług redakcyjnych).
***
Czasopisma zaindeksowane
Punktacja ICV
Najwięcej czasopism, które uzyskały wartość ICV powyżej 100 pochodzi z dziedziny nauk społecznych stanowiąc 39% populacji. Dominująca wartość ICV, jaką uzyskało 454 czasopism wynosi 100 punktów.
• Najwyższy wskaźnik ICV uzyskało czasopismo z obszaru biochemia, genetyka i biologia molekularna (wszystkie) z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Wartość wskaźnika to 230.5 pkt ICV.
• Najwyższy, średni wskaźnik ICV za 2023 rok uzyskały czasopisma z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych.
• Największe zróżnicowanie pod kątem osiągniętego ICV istnieje wśród czasopism z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych.
***
Standardy wydawnicze – metadane artykułów i recenzja
Spośród zaindeksowanych czasopism niemal wszystkie w metadanych artykułów publikują zarówno słowa kluczowe w języku angielskim, jak i afiliację autorów. Większość redakcji decyduje się także na załączanie dat otrzymania manuskryptów. Nie we wszystkich czasopismach stosowany jest model double blind recenzji, zamiast niego, wybierany jest model single blind lub open review.
Największy odsetek czasopism, w których nie obowiązuje podwójnie anonimowy model recenzji (double blind) występuje wśród tytułów przynależnych do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych (36% populacji).
***
Stabilność wydawnicza
Spośród czasopism indeksowanych w bazie ICI Journals Master List 2023 najwięcej ukazywało się w częstotliwości kwartalnej (4 numery w roku); 36% z nich wydało numery łączone. 121 tytułów posiadało opóźnienia wydawnicze - najwięcej wystąpiło wśród półroczników (również 36%).
12 tytułów posiadało 100-letnią historię, z czego 10 afiliowanych do polskich instytucji, a 2 do szwajcarskich. Najstarsze czasopismo pochodzi z Polski (rok powołania: 1906).
***
Digitalizacja
Spośród czasopism indeksowanych w bazie ICI Journals Master List 2023 ponad 30% nie stosuje narzędzi do mierzenia statystyk odsłon i pobrań artykułów oraz nie korzysta z elektronicznego systemu wydawniczo-edytorskiego. Za niepokojące uznać należy niestosowanie przez 17% redakcji narzędzi do weryfikacji oryginalności manuskryptów (tzw. antyplagiatu), z których 10% (74 tytuły) to czasopisma indeksowane w bazie Web of Science i/ lub Scopus.
***
Umiędzynarodowienie
Ponad połowa czasopism w roku 2023 posiadało tylko jedną wersję językową strony internetowej, w 20% przypadków nie był to język angielski. Podobnie, ponad 50% redakcji publikowało artykuły tylko w jednym języku, wśród których 10% stanowią teksty w języku innym niż angielski.
Spośród 457 czasopism, które nie wydawały artykułów w języku angielskim niemal 20% z nich nie upowszechniało także ich metadanych w angielskiej wersji językowej (tytułu, słów kluczowych, abstraktu). Są to czasopisma z Chin, Gruzji, Węgier, Indii, Indonezji, Polski, Rumuni, Turcji i Ukrainy.
Największy średni udział procentowy naukowców z zagraniczną afiliacją uzyskały czasopisma z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych.