Polityka Archiwizacji

Archiwizacja to cyfrowa ochrona, którą można postrzegać jako zestaw procesów i działań zapewniających, że informacje obecnie istniejące w formatach cyfrowych są zabezpieczone i dystrybuowane w celu zagwarantowania ciągłego dostępu w długim okresie. Treść cyfrowa czasopisma jest cenna, a odpowiednie środki są wprowadzone, aby zapewnić jej bieżącą dostępność oraz długoterminowe zachowanie.

Polityka ochrony treści obejmuje następujące kroki:

Archiwizacja strony internetowej

Usługi abstraktowania/indeksowania

Samoarchiwizacja

Wpływ archiwizacji artykułów z czasopism OA (Open Access):

- Długoterminowa dostępność i dostępność prac badawczych dla odpowiednich odbiorców i czytelników

- Pomaga zminimalizować lub wyeliminować ryzyko cyfrowego rozkładu cennych informacji, zachowując treści na długi czas

- W przypadku katastrofy odzyskiwanie danych z archiwum jest łatwe. Możesz odzyskać zarchiwizowane kopie swoich czasopism i udostępnić je publicznie, jeśli oryginalny wyjściowy materiał zostanie utracony lub usunięty z publikacji

- Im więcej archiwów dołączysz i zgłosisz swoje artykuły naukowe, tym większe szanse na odkrycie i widoczność twojego czasopisma

Gdy artykuły są publikowane, autorzy mogą samoarchiwizować zaakceptowany manuskrypt na swojej stronie internetowej oraz w repozytoriach finansujących lub instytucjonalnych, aby udostępnić je publicznie.

Autorzy zachowują prawa autorskie do swoich artykułów. Dlatego mogą SAMOARCHIWIZOWAĆ swoje zaakceptowane manuskrypty, jak również opublikowane manuskrypty.

Nie ma embarga na archiwizowanie artykułów opublikowanych w kategorii OPEN ACCESS. Autorzy mogą deponować takie artykuły w instytucjonalnych, niekomercyjnych repozytoriach i na osobistych stronach internetowych natychmiast po publikacji na stronie czasopisma. Odbywa się to na zasadach licencji Creative Commons Attribution 4.0 International Public License CC-BY 4.0.

Wszystkie artykuły są publikowane na licencji Creative Commons Attribution License (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode), która pozwala na nieograniczoną archiwizację, dystrybucję i reprodukcję w dowolnym medium, pod warunkiem odpowiedniego cytowania pracy.