"Ocena potencjału indeksacji" - nowy produkt ICI Journals Master List!
- przez Marta.Miazga
Jednym z celów czasopism naukowych jest taki dobór publikowanych artykułów, by upowszechniane treści miały znaczący wpływ na rozwój nauki. Aby rozwój nauki mógł się dokonać niezbędne jest dotarcie wyników badań do ich właściwych odbiorców, czyli naukowców, którzy z największym prawdopodobieństwem wykorzystają je do dalszych prac.
W bibliometrii śladem po szerszym wykorzystaniu opublikowanych w czasopiśmie treści jest ich zacytowanie. Zwiększenie cytowalności możliwe jest, gdy w czasopiśmie wdrożone zostały odpowiednie standardy redakcyjne, w tym przede wszystkim w obszarze recenzji naukowej oraz mechanizmy z zakresu digitalizacji.
Potwierdzeniem wysokiej dbałości redakcji o jakość świadczonych usług jest indeksacja czasopisma w międzynarodowych repozytoriach. Dostępność artykułów w wielu miejscach, transparentność wersji online czasopisma, stosowanie zasad etyki publikacyjnej zwiększa cytowalność.
Ocena spełnienia przez czasopismo wymogów stawianych obecnie przez międzynarodową społeczność naukową wymaga kompleksowej analizy wykraczającej poza obszar obowiązującej ankiety w bazie ICI Journals Master List, w której aktualnie występuje Państwa czasopismo.
Dlatego też proponujemy Państwu możliwość skorzystania z rozszerzonej oceny – „Oceny potencjału indeksacji”, w ramach której sprawdzony zostanie poziom gotowości do indeksacji, jaki reprezentuje prowadzony przez Państwa periodyk. Do przeprowadzenia analizy posłużą informacje pochodzące z aktualnej ankiety ICI Journals Master List, strony internetowej czasopisma oraz recenzji artykułów opublikowanych w roku podlegającym ocenie.
Cena usługi zależy od liczby wybranych baz, stąd koszt weryfikacji wymogów: 1 bazy 900 PLN, 2 baz 1 500 PLN, 3 baz 2 000 PLN, 4 baz 2 300 PLN (netto + % vat).
Dzięki uzyskanym informacjom będzie można precyzyjnie ocenić w jakim stopniu w Państwa czasopiśmie zachowane są standardy wyznaczane przez inne czołowe repozytoria. Zidentyfikowanie występujących niedoskonałości pozwoli na rozpoczęcie procesu kierunkowych zmian w funkcjonowaniu czasopisma oraz jakości świadczonych usług redakcyjnych. Wiedza o dodatkowych parametrach umożliwi lepsze przygotowanie się w procedurze aplikacji do indeksacji w międzynarodowych bazach, co jest obecnie jednym z ważniejszych wyzwań stawianych przed redakcjami czasopism naukowych.
W ramach „Oceny potencjału indeksacji” mogą Państwo skorzystać z analizy spełnienia przez czasopismo wymogów obowiązujących w:
(Clarivate) poczekalnia bazy |
(Elsevier) baza, w której obecnie |
miejsce dla czasopism stosujących model otwartego publikowania |
przestrzeń dedykowana dla czasopism z obszaru nauk humanistycznych i społecznych |
W efekcie oceny w ciągu 14 dni otrzymają Państwo raport PDF zawierający:
• określony poziom gotowości czasopisma do indeksacji w wybranych do sprawdzenia bazach;
• listę spełnionych i niespełnionych kryteriów indeksacji;
• szczegółowe rekomendacje odnośnie do elementów wymagających poprawy.
Zapraszamy do skorzystania z oferowanej analizy
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Zespołem Wsparcia Użytkowników Index Copernicus.
Tel.: +48 22 487 53 93
E-mail: evaluation@indexcopernicus.com